wtorek, 2 lipca 2013

lali pół czyli jak uszyć nóżki

Pracuję nad wykrojem nowej głowy, zgodnie z tym co pisałam trzy posty wcześniej i już właściwie jestem bardzo blisko zadowalającego efektu, ale tymczasem postanowiłam pokazać Wam krok po kroku jak szyję lalowe nóżki, bo one tez ulegały modyfikacjom i te wydają mi się najwygodniejsze.
1. Wykrój. Ponieważ moja linia szycia jest dość blisko brzegu tkaniny wygląda to tak:


Jeżeli jednak macie zwyczaj zostawiać sobie więcej zapasu na szwy- trzeba ten wykrój poszerzyć tu i ówdzie:)
2. Zaczynam od zszywania przedniej części nogi i górnej części stopy- tam gdzie jest ten najmniejszy łuk w całym wykroju. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno dopasować jeden łuk do drugiego, trzeba tylko przekręcać tkaninę w trakcie szycia.
3. Teraz doszywam tylną część nogi, najpierw ściegiem prostym, potem zabezpieczam zygzakiem.4. Później dolną część stopy wpasować trzeba w pozostałe pozszywane już części, zaczynam zawsze od "palców" stopy.
5. Trzeba też zszyte nóżki wywrócić na drugą stronę, moim ukochanym narzędziem jest pałeczka do chińskiego jedzenia (!), która ma zaokrągloną główkę, dzięki czemu nie szarpie mi tkanin, ma też odpowiednią długość :)
6. Gotowe nóżki wypycham.7. A tak wygląda wykrój pupy.8. Nóżki przypinam szpilkami w odpowiednich miejscach i zszywam obie części tkaniny. Potem zabezpieczam zygzakiem. Na końcu robię ściegiem prostym takie "V" skośnie przeszywając nóżki raz jeszcze, wtedy lepiej się układają.

9. I gotowa połowa lali: